ارگانیک چیست؟ محصولات کشاورزی ارگانیک کدامند؟

مواد غذایی ارگانیک در طول دو دهه گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، بسیاری از مردم فکر می کنند محصولات ارگانیک امن تر، سالم تر و خوشمزه تر از محصولات معمولی هستند.
افراد دیگر معتقدند که استفاده از مواد غذایی ارگانیک برای محیط زیست و رفاه حیوانات بهتر است.

ارگانیک یعنی چه؟

ارگانیک به انگلیسی( organic ) در لغت به معنی مشتق شده از موجود زنده می باشد.

organic image

تفاوت محصولات ارگانیک و طبیعی

نکته ای که نباید فراموش کنید این است که ارگانیک و طبیعی به یک معنا نیستند؛
محصولات طبیعی ممکن است دارای برچسب کاملا طبیعی، صد درصد طبیعی و بدون هورمون باشند به این معنی که در تولید آن ها از هیچ رنگ مصنوعی، طعم دهنده و یا نگهدارنده ای استفاده نشده است.
اما محصولات ارگانیک، دارای یک برچسب ارگانیک هستند به این معنی که در تولید آن ها از هیچ گونه کود شیمیایی، آفت کش، سموم، آنتی بیوتیک، هورمون و دستکاری ژنتیکی استفاده نشده است.

کشاورزی ارگانیک چیست؟

محصولات ارگانیک به محصولات کشاورزی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات و محصولات لبنی گفته می شود که کاملا طبیعی پرورش داده می شوند و در تولید آن ها از کود شیمیایی و فاضلاب، آفت کش ها، سموم، هورمون ها و دستکاری های ژنتیکی استفاده نمی شود.
کشاورزانی که محصولات ارگانیک را تولید می کنند برای افزایش رشد گیاهان و تغذیه ی خاک از کود های طبیعی و کمپوست استفاده می کنند.
کشاورزی ارگانیک منجر به بهبود کیفیت خاک و حفظ آب های زیر زمینی می شود، همچنین آلودگی را کاهش می دهد و برای محیط زیست بهتر می باشد.

چرا محصولات ارگانیک؟

استفاده از محصولات ارگانیک ابتلا به بیماری ها و آلرژی را کاهش می دهد، افراد به دلیل نگرانی از مشکلات بهداشتی و زیست محیطی تصمیم می گیرند که محصولات ارگانیک استفاده کنند اما به راستی دلیل انتخاب محصولات ارگانیک چیست؟

آفت‌ کش‌ ها : در کشاورزی مدرن از آفت‌کش‌ های شیمیایی برای محافظت از محصولات کشاورزی در برابر حشرات، آفات و بیماری‌ ها استفاده می‌شود، وقتی کشاورزان آفت‌کش‌ ها را بر روی گیاهان اسپری می‌کنند، باقیمانده این سموم بر روی محصولات باقی می ماند.
بسیاری از مردم غذا های ارگانیک را انتخاب می‌کنند تا از این سموم و آفات دور باشند.
افزودنی‌ های خوراکی : محصولات ارگانیک بدون هر گونه افزودنی‌، نگه‌ دارنده‌، رنگ‌ های مجاز خوراکی، طعم‌دهنده‌ ها و مونو سدیم گلوتامات تولید می شوند.
محیط زیست : بسیاری از افراد از محصولات ارگانیک استفاده می‌کنند چون این مواد برای محیط زیست مناسب‌ تر هستند، آلودگی کمتری دارند و کیفیت آب و خاک را حفظ می‌کنند.

خواص و مزایای استفاده از محصولات ارگانیک

انجمن تغذیه آمریکا معتقد است که سطح ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در محصولات ارگانیک بیشتر است.
همچنین تحقیقات نشان داده که محصولات کشاورزی ارگانیک سطوح پایین تری نیترات دارند، مقادیر بالای نیترات خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می دهد.
محصولات ارگانیک اغلب تازه تر هستند چون در تهیه آن ها از مواد نگهدارنده که طول عمرشان را بیشتر می کند استفاده نشده است.
محصولات ارگانیک سینولئیک اسید بیشتری دارند که برای سلامت قلب و عروق مفید می باشد.
بسیاری از والدین معتقدند که محصولات ارگانیک چون آفت کش ندارند برای تغذیه نوزادان و کودکان مناسب تر هستند.

محصولات ارگانیک کدامند؟

میوه ها، سبزیجات، غلات و محصولات لبنی از جمله مواد غذایی و محصولات ارگانیک تولید شده هستند اما محصولات ارگانیک فرآوری شده مانند نوشابه، کیک و کلوچه، بستنی و غلات صبحانه هم به بازار عرضه شده است.

فروشگاه الوکنجد،  تمامی محصولات خود را با مواد اولیه ارگانیک و سالم در محیطی بهداشتی و با جدیدترین دستگاه ها، برای همه علاقه مندان و دوست داران محصولات ارگانیک، عرضه کند.

ورود یا عضویت

آواتار موبایل
منوی اصلی x